OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Základná starostlivosť o africké fialky

Africké fialky aleo Saintpaulie majú svoj pôvod v Afrike - ako napovedá ich názov a celému svetu ich sprostredkoval pán Saintpaul koncom 19. storočia. Odvtedy sa vyšľachtilo a stále sa šľachtí  nespočetné množstvo druhov - vyznačujúce sa bohatou variabilitou farieb, foriem a veľkosťou kvetov i listov. V tomto relatívne krátkom období si získali veľké množstvo fanúšikov.

Nájdeme ich na parapetách ordinácií, úradov a samozrejme svoje zastúpenie majú v ponuke kvetinárstiev, ktoré by bez afrických fialiek ani nebolo možné nazvať kvetinárstvami.

Africké fialky sú relatívne nenáročné, ľahko sa množia a kvitnú vo vhodných podmienkach takmer celý rok. Na čo by sme mali dať pozor pri ich pestovani?

 

Svetlo

Fialky potrebujú pre svoj život dostatok svetla. Nie však priame slnečné svetlo - hlavne letné - to by im spálilo lístky. Pestovať ich možno na parapetách všetkých svetových strán, priame slnečné svetlo možno riešiť pritiahnutím žalúzií, ktoré blokujú priamy dopad slnečných lúčov na lístky fialiek.

 

 Zalievanie

Treba mať na mysli, že fialky - hoci majú vodnatú dužinu - zle znášajú premokrenie. Skôr znesú mierne preschnutie. Preto sa radšej pred každým poliatím prstom presvedčme, že fialka má suchšiu zeminu a dôvodom povädnutých lístkov nie je mokrá zem. Fialky sa zalievajú do misky pod kvetináčom, odkiaľ si každá raslina nasaje presne toľko vody, koľko potrebuje, nadbytočnú vodu je dobré vyliať a eliminovať tak nebezpečenstvo preliatia. Mladé zasadené lístočky je možné polievať zvrchu, dokiaľ fialka nevytvorí bohatú koreňovú štruktúru a hore ružicu. Voda na listoch by nemala stáť. Fialky majú na lístkoch drobné chĺpky a neznášajú na nich vodu, preto ich sprchujeme len v naliehavých prípadoch, keď sú silno znečistené a vodu, na listoch ihneď osušíme, inak by fialke lístky hnili alebo by sa na nich objavili nevzhľadné škvrny.

 

Výživa

Pre zdravý rast a pravidelné kvitnutie fialky vyžadujú hnojivovú zálievku. Každé dva týždne im preto doprajme vodu obohatenú o tekuté hnojivo na kvitnúce rastliny, ktoré bežne dostať v kvetinárstvach, záhradkárstvach.

 

Zemina

Fialky kúpené v kvetinárstvach je dobré, priam nevyhnutné presadiť ich do novej zeminy, pretože tá predošlá je nasiaknutá prípravkom, ktorý ženie fialku neustále ku kvitnutiu a rastlina by sa v ňom vysilila. Zeminu voľme ľahkú, nadľahčenú, pretože fialky majú jemné korienky - vhodnú na kvitnúce bytové rastliny dostať taktiež  v záhradníctve. Niektorí fialkári pridávajú perlit, ktorý na seba viaže vlhkosť, tiež ju postupne uvoľňuje a nadľahčuje tiež zeminu. Mne sa pridávanie perlitu neosvedčilo.

 

Kvetináč

Fialky majú radšej menšie kvetináče, kde môžu byť trošku natlačené. Ak fialku zasadíme do príliš veľkého kvetináčiku, môže sa tiež stať, že rastom pôjde do listov a bude málo kvitnúť. Preto sa porozozhliadnime po kvetináčoch s priemerom - 6 - 12 cm, v  závislosti od veľkosti fialky. Taktiež by mal byť skôr nižší, aby fialka vedela dobre sať vodu z misky.

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk